حفر چاه | بلاگ

حفر چاه

تعرفه تبلیغات در سایت

حفر چاه یکی از راه های رسیدن به آب های زیر زمینی و برای مصاف آب خانگی می باشد. کیفیت آب های زیرزمینی به زمان تماس آب با خاک بستگی دارد. و یکی از راه های استخراج آب های زیرزمینی حفر جاه می باشد.

 

1- حفر چاه با مته کابلی (Cable Tool Drilled Well)

 در این روش، یک مته فلزی سنگین بلند، توسط کابلهای فلزی قوی به سمت بالا و پایین حرکت کرده و با خرد کردن سنگها و رسوبات، وارد زمین می شود. سنگهای خرد شده از طریق شیر و لوله ای که در انتهای مته تعبیه شده است، از آن خارج می شوند. غلاف (Casing) های فلزی با ضربه های محکم این دستگاه، وارد زمین شده و باعث عمیق تر شدن حفره چاه می شوند.

 

 

2-حفر چاه با مته چرخشی (Rotary Drilled Water)

روش دیگر، روش حفر چرخشی (Rotary) است. در این روش، یک مته فلزی بزرگ حفاری، ضمن چرخش، باعث حفر چاه در زمین می شود. در این روش، یک ماده مخصوص به نام گل حفاری (Drilling Mud) و یا یک نوع ماده فوم مانند مخصوص، در حین چرخش، از داخل مته وارد حفره چاه شده و به از سمت بالای حفره ارج میشوند. این کار نقش خنک کاری نوک مته و همینطور خروج ذرات خرد شده از داخل حفره چاه را به عهده دارد. در حین حفاری، غلافهای دیواره چاه نیز به سمت پایین حفره فرستاده می شوند.

 

 

3-  حفر چاه های نقطه ای (drive-point well / sand-point well / well-point)

در این روش، لوله های فلزی با قطر حدود 1 1/4  اینچ به هم متصل شده و بوسیله ضربه و یا چرخش به داخل زمین نفوذ می کنند تا وارد سفره آب زیرزمینی شوند. آب، بعد از وارد شدن به سفره آب زیرزمینی، آب از طریق صفحه مشبک انتهای لوله ها وارد آن می شود.

 

 

4- چاه دستی (Bored well / Dug well)

این نوع چاه ها با روش سنتی گودبرداری حفر می شود. در این روش از مته های مخصوص چاه به روش دستی استفاده شده و پس از حفر چاه و برداشت خاکهای آن، دیواره چاه با سیمان، بتن و یا پوشش فلزی، پوشانده و مستحکم می شود. قطر این چاه ها معمولاً به چندین فوت رسیده و تا جایی حفر می شوند که به بستر آب زیرزمینی دسترسی پیدا کنند. در گذشته، از انواع آجر، سنگ و چوب برای ساختن دیواره های این چاه ها استفاده می شده است.

حفر چاه,...
نویسنده : فرانک بازدید : 18 تاريخ : پنجشنبه 10 اسفند 1396 ساعت: 13:50